Alby do komunii jako standardowy obecnie ubiór do komunii dla dzieci.

Otrzymanie sakramentu pierwszej komunii świętej stało się uroczystością komercyjną. Koszty powiązane z tym wydarzeniem niejednokrotnie przekraczają oczekiwania rodziców. Zakup alby, sukienki komunijnej i wszystkich załączników niezbędnych potomkowi do przystąpienia do pierwszej komunii i zorganizowanie przyjęcia wiąże się z dużymi wydatkami. Wydatki powiązane z pierwszą komunią świętą zaczynają się już kilka miesięcy wcześniej. Każde dzieciątko, by móc przystąpić do owego sakramentu, koniecznie musi mieć różaniec, gromnicę oraz książeczkę do nabożeństwa. Te zakupy wiążą się z wydatkiem blisko 60 zł.

Komunia

Autor: Simone Meier
Źródło: http://www.flickr.com

Od paru lat w kościołach katolickich dzieci pierwszokomunijne przyjmują sakrament w takich samych ubraniach, jakimi są alby komunijne. Kiedyś każda z dziewczynek mogła być ubrana w sukienkę komunijną, a chłopacy w garniturki, co wiązało się z tym, że w czasie mszy panowała mała rewia mody. Alby komunijne i takie same sukienki komunijne są wyjatkowo dobrym rozwiązaniem, wszystkie dziatki wyglądają identycznie, nie ma bogactwa i zbędnego strojenia się . Jednak w wielu parafiach narzuca się zamówienie alb komunijnych i sukienek w wybranej danej firmie, by wszystkie były takie same.

Wiąże się to z tym, że rodzice nie mają możliwości znalezienia tańszej opcji zakupu. Średnio owy strój kosztuje od 100 do 150 zł. Poza tym trzeba doliczyć jeszcze obuwie, pelerynę i ubranko na zmianę. U panienek przewaznie są to sukienki, a dla potomków standardowe garnitury. I tu również należy wyjąć z portfela blisko 200 zł. Rajtuzki, rękawiczki, torebeczka na różaniec i książeczkę, do tego wianek na głowę, wydawałoby się, że są to drobnostki, ale one też kosztują. Każdy rodziciel pragnie, by tenże dzień zachował się w pamięci jego pociechy.

Komunia

Autor: Simone Meier
Źródło: http://www.flickr.com

Dlatego też urządzane są imprezy komunijne. By w maju móc urządzić przyjęcie komunijne, trzeba dokonać rezerwacji już dużo wcześniej, bo na miesiąc przed imprezą możemy już niczego nie znaleźć. Przyjęcie komunijne to zazwyczaj obiad plus kawa i ciasto. Za 3-4 godziny rodzinnego świętowania trzeba zapłacić około 80 zł za osobę. Dużo restauracji proponuje swoim klientom niższą opcję np. z własnymi ciastami. Prosząc na święto komunijne 20 gości podziękowania dla rodziców ślub wydamy za nich prawie 1600 zł.