Choroba tarczycy – główny powód wielu kłopotów zdrowotnych. Co należy wiedzieć o tej chorobie?

Tarczyca to nieduży gruczoł tarczowy znajdujący się przed tchawicą w szyi. Jego praca odpowiedzialna jest za wiele rozmaitych procesów w organizmie. Najważniejszymi hormonami wyprodukowanymi przez tarczycę są trójjodotyronina i tyroksyna, które odpowiedzialne są za metabolizm. Wydzielaniem hormonów zajmuje się też przysadka mózgowa, a dokładniej hormonu o nazwie tyreotropina (TSH). Wytwarzane w owy sposób hormony trafiają do całego organizmu i uwarunkowują ogromną ilością procesów, bez których człowiek nie może funkcjonować. Ogólny przebieg wytwarzania gospodarki ustrojowej jest dosyć złożony i nadal badany przez specjalistów medycyny.

lekarz

Autor: Ilmicrofono Oggiono
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli tarczyca z różnych powodów nie działa prawidłowo pojawiają się charakterystyczne objawy. Od danego organizmu zależy, jakie są pierwsze sygnały nieodpowiedniej pracy gruczołu. Rozróżnia się trzy wysoce rozpoznawalne choroby tego gruczołu: niedoczynność, nadczynność tarczycy jak i schorzenie Hashimoto.

Jeśli możesz uzyskać inne dane na opisywany wątek, to skorzystaj z tego i kliknij na poniższy link i przeczytaj przykłady (http://a2clinic.pl/stomatologia/ortodoncja/).

Niedoczynność tarczycy polega na zmniejszonej produkcji hormonów, która nie pokrywa zapotrzebowania całego organizmu. Jest to rozpowszechniona postać tej choroby, którą wykrywa się szczególnie u kobiet.

Do najbardziej rozpoznawalnych objawów jest wzrost masy, suchość cery, osłabienie owłosienia i brwi, senność oraz odczucie ciągłego zimna. Oczywiście jest sporo różnych objawów, jakie towarzyszą owej chorobie i są wysoce odmienne. Nadczynność tarczycy jest natomiast odwrotnością niedoczynności. Hormony produkowane są w sporej ilości, co wiąże się z pracą serca, zmniejszeniem masy ciała oraz sporą nerwowością. Schorzenie Hashimoto jest zaś specyficzną chorobą mającą podłoże autoimmunologiczne. Z niewyjaśnionych powodów przeciwciała organizmu atakują tarczycę i prowadzą do uszkodzenia tego organu.

lekarz

Autor: Life Mental Health
Źródło: http://www.flickr.com

W omawianych schorzeniach endokrynolog Katowice dobiera optymalne leczenie hormonami, które są syntetycznie wytwarzane w świecie medycznym. Regularne wizyty u tego lekarza pozwolą na ocenę stanu całego organizmu i dobór odpowiedniej porcji leków, co ma oczywiście wpływ na efektywne leczenie. Endokrynolog Katowice (więcej ) jest lekarzem, który powinien być częściej odwiedzany przez panie szczególnie, kiedy planują ciąże i mają kłopoty z tarczycą.