W jakich sytuacjach dentyści decydują się na leczenie endodontyczne pod mikroskopem?

Jednym z najczęściej wykonywanych w gabinecie dentystycznym zabiegów jest leczenie endodontyczne. To znana alternatywa dla usunięcia chorego zęba. Leczenie to polega na oczyszczaniu z bakterii wnętrza zęba oraz obumierających albo martwych tkanek miazgi.

Ponadto konieczne jest zdezynfekowanie kanałów korzeniowych czy wypełnienie ich materiałem biokompatybilnym.

USG

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
W niektórych wypadkach wykorzystuje się także leczenie kanałowe przy zastosowaniu mikroskopu. Przeprowadza się je m.in. w takiej sytuacji, kiedy budowa zęba pacjenta odróżnia się trochę od normy. To zaś mogłoby utrudniać wykorzystanie w większym stopniu standardowego leczenia. Jeśli z kolei stomatolog zdecyduje się na zastosowanie mikroskopu, wykonalne będzie zwiększenie pola widzenia i tym samym zauważenie tego typu szczegółów jak chociażby obliteracje kanałów czy przewężenia. W rezultacie możliwe będzie przeprowadzenie leczenia na całej długości kanału. Istnieją także anatomiczne przyczyny, dla których stomatolodzy decydują się na zastosowanie leczenia kanałowego przy wykorzystaniu mikroskopu. Są to tego typu przypadki jak wąskie albo niedrożne kanały, zakrzywione korzenie lub niewidoczne dodatkowe kanały.
Star Fitness 5

Autor: Rafał Depa
Źródło: Rafał Depa
Wykorzystanie mikroskopu pozwala znacznie dokładniej określić rzeczywisty stan zęba. To natomiast może się przełożyć na finalny wynik samego leczenia.

Masz chęć zobaczyć prezentowany temat pod innym kontem? Jeżeli tak, to najlepszą metodą jest kliknięcie w ten link. W tamtym miejscu zweryfikuj szczegóły (https://okulus.pl/czym-jest-laserowa-korekcja/).

Jeżeli musiałoby być ono przeprowadzone jeszcze raz, to zwłaszcza w takiej sytuacji powinno być ono przeprowadzone przy zastosowaniu mikroskopu.

Daje on znaczne polepszenie pola widzenia, z tego też powodu dentysta o wiele lepiej jest w stanie przeprowadzić taki zabieg. Mikroskop jest polecany w czasie przeprowadzania leczenia zwłaszcza trudnych przypadków.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,