Jak dostać skierowanie do uzdrowiska i jakie warunki należy spełniać?

Kiedy chorujemy, robimy wszystko, żeby czuć się bardzo dobrze i dążymy do całkowitego zdrowia. Czasami droga może być niełatwa, jednak w żadnym wypadku nie można się zniechęcać. W dużej liczbie przypadków konieczna może stać się wizyta w sanatorium. Aby leczyć się tam w ramach NFZ, powinno się spełniać parę warunków potrzebnych do wyjazdu. Jeśli interesuje nas uzdrowisko Kołobrzeg, musimy podjąć następujące kroki.

kołobrzeg

Autor: zeesenboot
Źródło: http://www.flickr.com
Należy zaznaczyć początkowo, że do sanatorium może udać się każda dorosła osoba posiadająca ubezpieczenie oraz dzieci, które skończyły 3 rok życia. To lekarz uznaje, czy musimy wybrać się na tego rodzaju leczenie i to właśnie on wypisuje skierowanie. Jeżeli chodzimy do prywatnego gabinetu specjalisty i nie ma on umowy z NFZ skierowanie nie jest ważne. Wraz ze skierowaniem do uzdrowiska wysyłane są aktualne wyniki badań – przejdź na stronę.

Zaabsorbowała Cię przedstawiana tematyka? Kliknij zatem tu oraz sprawdź więcej na stronie (https://drjanicki.pl/interwencyjne-leczenie-bolu). Tamte materiały też Cię żywo zaciekawi.

Fundusz ma 30 dni na decyzję. Jeśli uzna, że leczenie w sanatorium nie jest niezbędne, może odrzucić wniosek. Zarówno o przyjęciu wniosku, jak i sytuacji odmiennej pacjent będzie poinformowany przy pomocy pisma.

Fundusz podejmuje również decyzję, w którym uzdrowisku będzie leczył się pacjent, (np. schorzenia układu oddechowego ma w ofercie m.in. sanatorium Kołobrzeg), ustali także datę. Problemem są długie kolejki oczekujących. Może mieć miejsce sytuacja, że skończy się termin skierowania, a chora osoba nadal nie otrzyma miejsca. Wtedy lekarz kolejny raz sprawdza, czy leczenie sanatoryjne jest nadal potrzebne – Kolejka nie jest ważna w wypadku kombatantów, zasłużonych dawców krwi i narządów lub weterani, którzy są poszkodowani. Należy wiedzieć, że taki pobyt nie jest w pełni darmowy.

Takie dogodności posiadają jedynie dzieci i młodzież do 18 roku życia, osoby do 26 roku życia, które uczą się, ludzie ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz takie, które otrzymują rentę rodzinną. Pozostali pacjenci płacą dojazd oraz część kosztów za wyżywienie oraz nocleg. Czas od 1 maja do 30 września jest bardziej kosztowny. Z sanatorium można

morze

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

skorzystać nie częściej niż raz na 1,5 roku.

Wyjazdy do sanatorium może stać się trudnym zadaniem, na leczenie oczekujemy naprawdę długi czas, dodatkowo może się okazać, że wystawione skierowanie nie jest już aktualne i proces wymaga powtórzenia. W dodatku za część pobytu należy zapłacić, co może oznaczać, że niektórzy zwyczajnie nie będą mogli sobie na to pozwolić. Sanatorium może stać się jednakże zbawienny i momentami naprawdę warto poczekać nieco dłużej. Zdrowie jest dla nas zawsze najważniejsze i warto o nie walczyć. Zdrowie fizyczne to także komfort psychiczny, co naprawdę trzeba zapamiętać.