Problemy z jąkaniem

Mowa

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Jąkanie to przypadłość, z którą w Polsce zmaga się około 1-2% dorosłych i około 4% dzieci. Ponieważ jąkanie można skutecznie leczyć warto zadbać o odpowiednią opiekę dziecka lub dorosłego z tym problemem. Rodzice muszą dowiedzieć się z czego jąkanie wynika, jak wygląda leczenie i gdzie szukać pomocy.

PrzyczynyJedną z przyczyn jest tzw. jąkanie rozwojowe związane z naturalną niepłynnością w mówieniu uczącego się mówić dziecka. Próbuje ono wtedy wyrazić słowami swoje myśli, emocje szybciej niż fizycznie jest w stanie. Czynnikiem powodującym jąkanie mogą być również uszkodzenia neurologiczne. Przyczyna jąkania może też tkwić w czynnikach zewnętrznych jak sytuacje silnie stresujące w młodym wieku (np. koszmar senny, szczepionka, wypadek samochodowy, zawstydzające wydarzenie) czy nieodpowiednie reagowanie na problemem niepłynności fizjologicznej.

Jeżeli chcesz zobaczyć coś rzeczywiście niezwykłego? Nie ma najmniejszego kłopotu – spójrz na to (http://www.mammamed.pl/diagnostyka.html) a zadowolenie będzie zapewnione.

Częste upominanie dziecka, wytykanie błędów, kończenie za dziecko słów, okazywanie zniecierpliwienia, omawianie problemu dziecka w jego obecności może prowadzić do pogłębienia jąkania.

PomocJeżeli zauważymy u dziecka problemy z mówieniem, szczególnie, gdy są one związane z emocjonowaniem się dziecka, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Logopeda lub neurologopeda z dużym doświadczeniem będzie bezcennym wsparciem i źródłem wiedzy. Pomoże on zrozumieć przyczyny problemu w danym przypadku, a co ważniejsze zaproponuje metody leczenia. Terapia jąkania w większości przypadków daje bardzo dobre efekty.

LeczenieIstnieje wiele metod leczenia jąkania. Najbardziej rozpowszechnione metody klasyczne obejmują takie działania jak praca nad poznaniem i zlikwidowaniem przyczyn lęku, ćwiczenia oddechowe i rozluźniające, ćwiczenia panowania nad mówieniem przy pomocy pauz, wolniejszego tempa czy wyśpiewywania. Inną metodą jest nieco kontrowersyjna metoda Trwałej Normalizacji Mowy Lilii Ariutiunian.

Zaintrygował Cię nasz artykułu? Zatem zapraszamy Cię – wejdź na następną witrynę i dokonaj oceny naszych starań. W razie pewnych wątpliwości – pytaj!

Polega ona na uporządkowaniu procesu mówienia przez wykorzystanie ręki dominującej i przezwyciężaniu lęków.

Niezależnie od opieki lekarskiej oraz metody leczenia bardzo ważne jest odpowiednie wsparcie ze strony otoczenia pacjenta. Rodzina i znajomi powinni mówić normalnie, słuchać uważnie, mieć dużo cierpliwość i okazywać wsparcie osobie z problemem jąkania.

Jeśli szukasz pomocy sprawdź stronę – leczenie jąkania

Źródło: Stylownik