Przygotowujesz pierwszy raz Wigilię? Zapoznaj się z naszymi poradami dotyczącymi najsmaczniejszych dań wigilijnych, a dodatkowo z opisem najważniejszych tradycji

Chyba niedużo jest w Polsce ludzi nieobchodzących świąt Bożego Narodzenia. Chociaż nie da się zaprzeczyć, że są to święta typowo chrześcijańskie, jednakże sporo ludzi niewierzących także obchodzi te święta – Boże Narodzenie współcześnie bardziej stało się znakiem rodzinnego czasu i spotkania z krewnymi niż chrześcijańskiego święta. Niezależnie od motywów, w Twoim domu na pewno także obchodzi się święta Bożego Narodzenia, a jeśli tak, wówczas niewątpliwie zastanawiasz się, co można przyrządzić na tradycyjną kolację wigilijną.

Muffinki świąteczne, Boże Narodzenie

Autor: www.ma-me.pl
Źródło: abcslubu.pl
Nie da się ukryć, że tradycje wigilijne (dowiedz się więcej na tematy tradycji wigilijnych: polecana strona) dotyczące jedzenia są bardzo duże. Wypada zacząć szczególnie od tego, że na stole powinno się znaleźć aż dwanaście różnych potraw – taka ilość wzięła się stąd, że Jezus miał właśnie tylu apostołów. Jeszcze kilkanaście lat temu ta tradycja kategorycznie była dokładnie przestrzegana, jednak współcześnie się od niej odchodzi – chyba nie ma nikogo, kto mógłby zjeść naraz aż dwanaście różnych dań. Dlatego na typowym wigilijnym stole znajduje się ich średnio około pięciu.

Drugą bardzo ważną tradycją jest fakt, że wszelkie potrawy nie powinny zawierać mięsa. Wprawdzie obecnie nawet oficjalne stanowisko Kościoła Katolickiego jest takie, iż w czasie Wigilii można spożywać także potrawy mięsne, jednak z takiego przywileju korzysta właściwie niewiele rodzin. Taka zmiana w Kościele dokonała się dopiero kilka lat temu, a przecież w tę jedną kolację w roku można powstrzymać się od spożywania mięsa – chociażby właśnie po to, aby podkreślić uroczysty charakter takiej kolacji

.

Jeśli interesują Cię inne tradycje wigilijne, bez wątpienia powinieneś również wiedzieć o nadprogramowym nakryciu dla niespodziewanego gościa. Tradycja zostawiania dodatkowego nakrycia na stole również ma znaczenie symboliczne, które wywodzi się z Biblii.

Na dodatek na stole wigilijnym powinno znaleźć się sianko, które oznacza sianko, na którym narodził się Jezus. W wielu domach to właśnie na tym sianku, które leży na środku stołu, umieszczane są potrawy na Wigilie (przeczytaj więcej).

Zobacz więcej porad na stronie (www.viva-system.pl/oferta/konfetti-w-dowolnym-ksztalcie.html) – rzucą nowe światło. Bez obaw – one dotyczą pokrewnej problematyki, więc też Cię zainteresują.

Tradycją bowiem jest także to, że wszelkie potrawy podawane są w jednym naczyniu, z którego każdy nakłada porcję dla siebie. Polecamy takie rozwiązanie, bo jedzenie z tak określanej jednej miski z pewnością sprzyja zacieśnianiu więzów rodzinnych. Jeżeli chcesz, aby nadchodząca Wigilia była niesamowita, wówczas powinieneś zastosować się do opisanych przez nas wskazówek.