Pożegnanie kogoś bliskiego jest niezwykle trudne. Niestety, przychodzą takie dni. Jak więc żegnać najbardziej porządnie, jaki zamówić nagrobek?

To niestety smutny fakt, iż każdy z nas na określonym etapie życia będzie zmuszony pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby. Nie da się właściwie na to przygotować, tym bardziej ciężko pogodzić się ze śmiercią bliskich.

Cmentarz

Autor: micadew
Źródło: http://www.flickr.com

W tym samym czasie jednakowoż należy dalej żyć, musimy również przeprowadzić cały proces pogrzebowy do samego końca. Ta cała procedura wiążę się z kilkoma sprawami do załatwienia, na przykład, tym jaki nagrobek wybrać.

To dość trudno wybrać jak najbardziej korzystnie, czy bardziej godne uwagi będą nagrobki podwójne, a może pomniki granitowe. Różnorodność kamienia na naszym rynku może przyprawić o zawrót głowy. Jednocześnie, każdy z tego typu materiałów ma zalety i wady, wokół wielu narosło sporo niezbyt poważnych opinii, wobec czego ciężko się w tym wszystkim ogarnąć. Pamiętajmy przede wszystkim, żeby nie kupować marmuru. W naszym klimacie nie warto go stosować. Jest to bowiem skała wapienna o charakterze zasadowym, a to znaczy, że kontakt z wodą i mrozem wpłynie na błyskawiczną erozję.

Może Cię też zainteresować: www.tborkowski.pl

Nagrobki

Autor: Rod Raglin
Źródło: http://www.flickr.com

Po kilkunastu latach taki nagrobek będzie w bardzo niedobrej kondycji. Z tego również względu korzystniej wybrać granit. Stosuje się go dosyć często, gdyż jest to surowiec naprawdę trwały. Niekiedy używany jest również piaskowiec, który przy odpowiedniej, ale jednocześnie dość regularnej pielęgnacji na pewno będzie dobrym materiałem. Dość często pojawiająca się kwestia dotyczy też tego, który kamień jest bardziej mocny? Znakomita większość dostępnych rodzajów granitu odznacza się podobnymi właściwościami. Niekiedy może się wydarzyć, iż niektóre kruszce są w stanie pęknąć. Może się tak stać z powodu nagłej zmiany temperatur.

Na przykład w bardzo upalne dni czarny nagrobek może osiągać aż 70 stopni Celsjusza, aż tu wnet jest zmiana pogody i zaczyna padać deszcz. Skoro taki granit jest w stanie przetrwać tego typu zmianę bez żadnych zniszczeń, to możemy być pewni, iż nie ma w nim wewnętrznych naprężeń, więc zachowa on cudowny wygląd przez bardzo długi czas. Może się jednak wydarzyć, iż dojdzie do pęknięcia. W tego typu okoliczności mamy pełne prawo, żeby reklamować taki produkt u kamieniarza. Najczęściej czas gwarancji występuje w przedziale od dwóch do pięciu lat, chociaż oczywiście zależy to od zakładu. Miejmy na uwadze jednakowoż, iż kamień to naturalny budulec, więc takie wewnętrzne naprężenia są niekiedy nieuniknione.

Zobacz również – https://tborkowski.pl/50-lat-firmy/