Wykorzystanie związku pomiędzy psychiką a ciałem w leczeniu a także rehabilitacji

W medycynie stajemy ciągle przed nowymi wyzwaniami. Odkrywamy nowe choroby (np. ADHD) albo też nowe metody kuracji od dawna dręczących nas schorzeń. To dlatego że poszerza się nasza erudycja na temat działania organizmu ludzkiego, zarówno jeżeli chodzi o stronę cielesną jak i psychiczną. Co więcej, mamy coraz to większą świadomość tego że nasza psychika oraz fizyczność ściśle ze sobą współbrzmią.

Stetoskop lekarski

Autor: Dr.Farouk
Źródło: http://www.flickr.com

Próbujemy przeto tenże fakt wykorzystać. Na przykład wiadomo że w jakimś stopniu możemy sterować poziomem stresu a jego hamowanie może w sposób korzystny wpływać na chorego z nadciśnieniem. Żeby tak się stało potrzeba chorego przyuczyć panowania nad stresem.

Do tego celu wykorzystuje się technikę nazywaną „biofeedback” (por. www.impuls.waw.pl/biofeedback). Ten angielski termin oznacza informację zwrotną i w zasadzie to określenie skrupulatnie przedstawia podstawową regułę. Chory odbiera dane o stanie swojego organizmu (dla przykładu o rytmie serca) i przy pomocy aparatu stara się wpłynąć na ten stan w sposób pozytywny. Naturalnie nie byłby to możliwym bez zastosowania nowoczesnej technik informatycznej. W opisywanym przykładzie odczyt rytmu serca na monitorze komputera obrazowany jest jako zapalona albo wyłączona lampka. Żarówka świeci się kiedy rytm serca jest za wysoki gasi, jeżeli jest prawidłowy. Rzeczą chorego jest próba wyłączenia żarówki. Przez metodyczny trening chory może w coraz większym stopniu dodatnio wpłynąć na funkcjonowanie swego organizmu.

Zdrowie kobiety

Autor: jerine / http://www.flickr.com

Oczywiście terapia ta ma za zadanie wspierać a nie zastępować terapię farmakologiczną. Największe efekty biofeedback daje w wypadku terapii zaburzeń zachowania u najmłodszych. Dziecko z ADHD za pomocą komputera oraz stosownego oprzyrządowania odbierającego reakcje mózgu może kierować na przykład pojazdem który przyśpiesza gdy pacjent się skupia natomiast hamuje jeśli pacjent się rozprasza. Jednakowo jest z chorymi po udarach. Taki trening wspiera w przypadku dziecka naukę koncentracji , w przypadku pacjenta po udarze ma na celu przywrócić utracone umiejętności.

Biofeedback stosuje się również w ćwiczeniu pamięci zarówno u zdrowych jak i u chorych osób.

Przeczytaj także: www.impuls.waw.pl