Higiena jamy ustnej

Zęby, pomimo że zbudowane z niezwykle twardego szkliwa, są narażone na z pozoru niegroźną chorobę – próchnicę. Za pojawienie się próchnicy są odpowiedzialne bakterie żerujące w ustach, żywią się one cukrami obecnymi w spożywanym jedzeniu, żerują więc na pozostałościach żywności które utknęły między zębami.

Wskutek przetwarzania przez bakterie próchniczne cukrów, wytwarzają one jako produkt uboczny metabolizmu kwasy, które powodują demineralizację trwałego szkliwa. Regularne szczotkowanie zębów zwykle przeciwdziała temu groźnemu wchorzeniu, są jednak osoby, które są bardziej podatne na działanie tego rodzaju bakterii. Kiedy szczoteczka do zębów zawodzi, należy udać się do stomatologa.

Plomby, wiertła, strzykawki

dentysta podczas zabiegu

Autor: Army Medicine
Źródło: http://www.flickr.com

Na niezbędną higienę ust składa się czyszczenie zębów, płukanie jamy ustnej oraz czyszczenie przestrzeni międzyzębowych (szczególnie narażonych na rozwój próchnicy). Profilaktyczna wizyta u stomatologa jest jednak polecana nawet osobom, które nie mają problemu z higieną. Próchnica w początkowym stadium rozwoju nie jest groźną chorobą, zazwyczaj interwencja stomatologa owocuje zaklejeniem zęba. Niekiedy jednak dziura nie jest tak głęboka, że niezbędne jest działanie specjalisty. Endodonta, bo tak się taki specjalista nazywa, trudni się leczeniem tkanek zęba zlokalizowanych pod warstwą szkliwa.

Zaciekawił Cię nasz wpis? Cieszymy się. Pewnie zapragniesz również przeczytać kolejne zajmujące wiadomości? Trzeba tylko wejść na hiperłącze do strony i voila.

Interwencja dentysty polega zwykle na tzw. leczeniu kanałowym – jest to długi proces składający się z szeregu zabiegów, jest on bolesny, z tego powodu też lepiej jest zapobiegać konieczności wizyt u tego specjalisty.Gdzie szukać specjalisty?

Usługi stomatologiczne na terenie Polski należą do jednych z najtańszych na kontynencie, dentystów jest dużo, a do najbardziej doświadczonych lekarzy należy się umawiać na długo wcześniej. Żeby odszukać najbliższy gabinet stomatologiczny, należy wyszukać w Internecie przykładową frazę zawierającą miasto, przykładowo „stomatolog Wrocław”. Wyszukiwarka wyświetli mapę miasta z naniesioną lokalizacją wszelkich gabinetów dentystycznych, wystarczy znaleźć ten znajdujący się najbliżej i zaznaczyć jego ikonę, by otrzymać jego dane. Rejestracja wizyty jest bezpłatna, warto jednak sprawdzić, czy wrocławski gabinet stomatologiczny posiada umowę z NFZ, jeśli nie – za usługę trzeba będzie zapłacić.