Zatroszcz się o siebie i ocal swe zdrowie – umów się na spotkanie do lekarza ginekologii i zapytaj o histeroskopię

Jednym z zauważalnych znaków alarmowych dla każdej kobiety, są nietypowe krwawienia z dróg rodnych. Jeżeli masz bardzo obfite, nieregularne krwawienia miesięczne lub zdarzają u Ciebie krwawienia międzymiesiączkowe, należy spytać swojego ginekologa o histeroskopię.

kobiece choroby

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Histeroskopia – co to jest?Histeroskopia to badanie ginekologiczne macicy, a dokładnie endometrium, czyli błony śluzowej wyściełającej wskazany organ .Czynność pozwala na znalezienie ewentualnych zmian chorobowych: polipów, mięśniaków, zrostów jak również guzów nowotworowych. Dobry lekarz stomatologia dublin może przeprowadzić histeroskopię, kiedy jest ryzyko, że badanie USG nie wystarczy do określenia odpowiedniej diagnozy.Częstą powodem do badania jest: podejrzenie wad w budowie macicy, kłopot z zajściem w ciążę lub z jej donoszeniem, niepokojące krwawienia, opcja wystąpienia zrostów wewnątrzmacicznych.

W jaki sposób lekarz przeprowadza badanie?Histeroskopia polega na wprowadzeniu do macicy nowoczesnego sprzętu zwanego histeroskopem. Urządzenie podłączone jest do monitora, dzięki czemu ginekolog może skutecznie odczytać obraz z kamery i ocenić jamę macicy. W zależności od stanu pacjentki proponuje się histeroskopię: diagnostyczną, zabiegową oraz operacyjną. Badanie diagnostyczne jest najmniej inwazyjne i może być przeprowadzone bez wcześniejszego podania środków znieczulających i badań laboratoryjnych. Histeroskopia zabiegowa, jak sam nazwa określa, wiąże się z przeprowadzaniem zabiegu, który odbywa się przy użyciu odpowiednich mikronarzędzi. Histeroskopia zabiegowa pozwala na pobranie materiału do badania histopatologicznego, pozbycie się małych mięśniaków czy polipów.

kobieta

Autor: NANTES
Histeroskopia operacyjna jest polecana, gdy powinniśmy wyeliminować spore zmiany patologiczne, przykładowo liczne mięśniaki czy polipy endometrialne.
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu oraz po przeprowadzeniu wcześniejszych badań laboratoryjnych.

Gdzie można wykonać histeroskopię?
Zabieg możemy wykonać w swoim mieście. Jeżeli nie mamy zaufanego ginekologa, wystarczy, że wspomożemy się Internetem, wpisując przykładowo „ginekolog Bielsko-Biała” (zobacz szczegóły) i wybierzemy się na wizytę do lekarza, który najbardziej nam odpowiada. Pamiętajmy, jeżeli występują u nas zastanawiające objawy, jak najszybciej udajmy się do lekarza.