Czy lekarz o specjalizacji dentystycznej znaczy to samo co lekarz o specjalizacji stomatologicznej?

Czy pamiętasz, że doktor o specjalizacji dentystycznej to nie tylko taki, który para się leczeniem uzębienia? Teoretycznie w naszym kraju te określenia stosowane okazują się być wymiennie, w czasie kiedy lekarz posiadający specjalizację dentystyczną to doktor, jaki para się jedynie leczeniem uzębienia.

stomatolog

Autor: Star Fitness
Źródło: Star Fitness
W odróżnieniu od niego, stomatolog natomiast to lekarz, jaki zajmuje się uzdrawianiem całej jamy ustnej. Rozbieżność tą objaśnia trochę pochodzenie tych słów, gdyż wyraz dentysta pochodzi od łacińskiego wyrazu „dens”, czyli ząb, a lekarz o specjalizacji stomatologicznej określenie swego zawodu zawdzięcza pochodzącym z Grecji wyrazom „stoma” (usta) i „logia” (lekcja).

Ten link do www laserowa korekcja wzroku żory zaskoczy Cię bardzo optymistycznie. Znajdziesz tam dużo rzetelnych wiadomości. Więc nie zwlekaj i klikaj!

Pozostałymi słowami stomatolog to lekarz mający większą niżeli dentysta umiejętność, ponieważ jest w stanie leczyć także pobliże przyzębia. W wielu państwach w codziennym użyciu istnieje to odróżnienie do dzisiaj. W naszym kraju również tak było, wszakże w momencie przystąpienia naszego państwa do UE określenia tego typu zawodów zostały ujednolicone. Po sfinalizowaniu studiów stomatologicznych i zdaniu państwowego egzaminu uzyskuje się tytuł doktora dentysty.

Jest to nieco niesprawiedliwe dla lekarzy, którzy wybrali kiedyś specjalizację stomatologiczną, ponieważ po wstąpieniu do Unii Europejskiej zostali niejako zdegradowani. Mają przecież bardziej obszerną wiedzę. Dlatego także co poniektórzy lekarze, jacy ukończyli studia dentystyczne przed 2002 rokiem czasami umieszczają na drzwiach swoich gabinetów napis lekarz (oferta) stomatolog obok tytułu doktor dentysta.

Z punktu widzenia polskiego prawa używanie tego typu wyrazów zamiennie jest dozwolone, jednak w wypadku lekarzy posiadających duży staż pracy, warto jest nazywać ich z grzeczności stomatologami.