Zaćma – w jaki sposób leczyć zmętnienie soczewki?

Jeżeli miewasz olśnienia w dziennym świetle, zaś lepiej widzisz w pochmurne dni a także o zmroku, możesz podejrzewać u siebie kataraktę.
Znacznie ogranicza ona normalne działanie.

posiłki

Autor: anokarina
Źródło: http://www.flickr.com
Katarakty możesz pozbyć się, podmieniając operacyjnie soczewkę w oku na sztuczną soczewkę. Gdyby soczewka nie była transparentna, można by ją było zobaczyć przez źrenicę – okrągły otwór w barwnej tęczówce oka. Kiedy oglądamy ją pod mikroskopem, widzimy, że jest zbudowana z koncentrycznych pierścieni. Dzięki swej budowie może skupiać promienie światła dokładnie na siatkówce, a od tego właśnie zależy, czy widzimy w detalach przedmioty z daleka jak też z bliska. Gdy z soczewką dzieje się cokolwiek niedobrego, dla przykładu przy katarakcie zaczyna matowieć, widzimy coraz to gorzej. Jeśli całkiem zmętnieje – tracimy wzrok.

Jak przedstawia się leczenie zaćmy? Kiedy nieodzowna będzie operacja zaćmy? Przeprowadzać operację należy od razu, kiedy tylko katarakta zacznie komplikować życie. Onegdaj panował pogląd, iż zaćma musi „dojrzeć”, czyli musi dojść do całkowitego zmętnienia soczewki, aby przeprowadzić operację. Obecnie przeprowadza się ją w jakimkolwiek stadium rozwoju schorzenia.

Pamiętaj, że wnikliwe opracowanie (http://www.dziegielewska.eu/oferta/rewitalizacja-skory/lipoliza-iniekcyjna/) to często najbogatsze źródło informacji? Tak jest i w tym przypadku – gdy wejdziesz na ten link, przeczytasz inne pomocne treści.

Zabieg jest prosty i trwa 25 minut. Można przeprowadzić go w ambulatoryjnych warunkach – po dwóch godzinach opiekun może nas zabrać do domu – czy też w szpitalu, wówczas będziemy tam 1-3 dni. Jeżeli zaćma dotyczy obu oczu, najprzód operuje się jedno, a po kilkunastu dniach drugie.

W usuwaniu zaćmy stosuje się dwie metody: wewnątrztorebkową a także zewnątrztorebkową.

Ta pierwsza, już nieomalże historyczna, polega na usunięciu zmętniałej soczewki – www.rajsoczewek.pl/soczewki-acuvue – wraz z torebką, w której ona się znajduje. Współcześnie najczęściej wykorzystuje się metodę zewnątrztorebkową.