Czy da się uzyskać refundację zapłodnienia pozaustrojowego?

W dzisiejszych czasach znaleźć można bardzo wiele sposobów na dziecko, jeżeli tradycyjne metody nie pomagają. Chociażby inseminacja, czyli zainstalowanie nasienia partnera albo dawcy do pochwy kobiety. Jednakże najbardziej popularną metodą zapłodnienia oraz najskuteczniejszą jest możliwość zapłodnienia in vitro. Leczy ona wiele schorzeń niepłodności, a nowoczesna medycyna oferuje coraz większe możliwości oraz daje niesamowitą skuteczność.

In vitro technicians at work

Autor: Luigi Guarino
Źródło: http://www.flickr.com
Samo in vitro działa na zasadzie zapłodnienia poza ciałem kobiety oraz w dalszym etapie wyhodowaniu zarodków i umieszczeniu ich w macicy. Funkcjonowanie zapłodnienia in vitro zaczyna się od wytworzenia w jajnikach kilkunastu komórek jajowych, przez sztuczne informacje od hormonów. Gdy komórki jajowe nabiorą odpowiedniej wielkości następuje ich pobranie. Następnie należy wykonać sztuczne zapłodnienie, czyli dodać do komórek jajowych męskie nasienie. Odpowiedni proces zapłodnienia pozwala na optymalny podział komórkowy. Po określonym terminie należy podać zarodki do macicy kobiety. Dalsza część jest już normalna, a to, czy terapia in vitro pomoże jest zależne od bardzo wielu czynników, w dużej mierze od wieku kobiety, jaką ma masę ciała, czy chorowała, jak również od tego, jaką jakość posiadają plemniki partnera.

Ministerstwo Zdrowia dofinansuje zapłodnienie in vitro. W ramach tego programu na dofinansowanie in vitro, każda para może skorzystania z aż trzech starań procesu zapłodnienia in vitro. Zwracana jest zasadniczo większość kosztów leczenia in vitro (nawet przydatna strona, dobrze odwiedzić). W obręb tego dofinansowania należą porady lekarskie, diagnozy oraz samego mechanizmu zapłodnienia pozaustrojowego, czyli zabiegi wszystkiego rodzaju: punkcja, biopsja oraz transfer zarodków.

Para musi jednakże przygotować z różnymi wydatkami, chociażby tylko powiązanymi z zakwalifikowaniem się do systemu. Rozmowy oraz badania nie są refundowane przez rząd, a ich suma to około tysiąca złotych. Poza tym samemu powinno się zaopatrzyć w odpowiednie leki potrzebne do stymulacji owulacji.

Ostatnio pojawiała się nowa, bardzo ciekawa oferta – by ją zobaczyć, kliknij tu i spójrz na portal (https://www.centrumcryo.pl/poradnia-dietetyczna-wroclaw/) a na pewno się nie zawiedziesz.

Jest to wydatek rzędu od dwóch do pięciu tysięcy złotych. Jednakże kiedy para jest nastawiona na zapłodnienie in vitro, ponieważ nic innego nie pomogło, na pewno będą to dla niej niewielkie sumy powiązane z oczekiwaniem na dziecko (więcej: ).