Ostre zapalenie trzustki – jak poznać chorobę?

Główną rolą trzustki jest produkcja insuliny, dzięki której do komórek dostaje się glukoza, stanowiąca bogactwo energii niezbędnej do życia. Poza tym ten organ wytwarza enzymy trawiące cukry, białka oraz tłuszcze.
Również w przypadku narządu jakim jest trzustka choroby są niezwykle groźne.

Warsztaty, robienie chleba

Autor: ZnaneNieznane.pl
Źródło: ZnaneNieznane.pl
Do najczęstszych chorób trzustki należą ostre i przewlekłe zapalenie, torbiele, kamica, rak części zewnątrzwydzielniczej i nowotwory części wewnątrzwydzielniczej – długa choroba trzustki. W tym tekście postaramy się w skrócie omówić jedną z nadmienionych chorób.

Przygotowaliśmy dla Ciebie niezwykle interesujące wpisy. Trzeba kliknąć w adres tej podstrony (https://radom.centrumdemed.pl/aktualnosci/). Jeśli masz jakieś zagwozdki, to szybko na nie odpowiemy.

Co jest rezultatem ostrego zapalenia trzustki?

Przyczyną ostrego zapalenie trzustki są dolegliwości układu żółciowego i alkoholizm (czasem również świnka, nadczynność przytarczyc, stosowanie niektórych leków jak również pigułek antykoncepcyjnych przy hiperlipidemii). Choroba ta daje swe oznaki uciążliwymi bólami w nadbrzuszu, które promieniują do pleców. Ból ten spowodowany jest zatkaniem ujścia przewodu trzustkowego kamieniem. Pojawia się nagle i można go opisać jako stały oraz uporczywy. Brzuch staje się napięty, wzdęty i tkliwy. W tej chorobie występują nudności oraz wymioty, będące częstym rezultatem odwodnienia organizmu oraz zaburzeń elektrolitowych – . Poza tym, tętno przyspiesza do 100–140/min. Chory poci się, a jego temperatura ciała rośnie powyżej 38°C.

W omawianym przypadku ostrego zapalenia trzustki uwalniane toksyny oraz enzymy pogarszają stan chorego, co może prowadzić do niewydolności krążeniowo-oddechowej, a czasem nawet do opornego w leczeniu wstrząsu z niewydolnością nerek. Takie zagrożenia wpływają na konieczność dłuższego pobytu w szpitalu.