Cukrzyca uszkadzająca widzenie, czyli jak leczyć retinopatię cukrzycową?

Czy cukrzyca ma jakikolwiek związek z oczami? Powikłania pochodzące od cukrzycy, a konkretniej z hiperglikemii, objawiają się w „chorych” oczach jako retinopatia cukrzycowa. Zobacz jak leczy się i trwa przebieg tego schorzenia.
O znamionach cukrzycy, pojawiających się szczególnie w trzustce (odpowiada za regulowanie stabilnego poziomu cukru) wiemy już sporo.

okulista

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

Ciągle jednak zbyt mała jest świadomość tego, że cukrzyca, na pewno typu pierwszego, dopada również inne narządy ciała ludzkiego. Chorzy na cukrzycę i mający predyspozycje genetyczne do zachorowania na nią powinni sprawdzać wzrok na badaniach. Nie ma bowiem gwarancji że zachorują dokładne na retinopatię cukrzycową – podobne choroby cukrzyków, związane z oczami to zaćma i jaskra wtórna.

Kwestia cukrzycowej choroby oczu nie powinna być bagatelizowana. Niekorzystne pęknięcia żył na siatkówce oka zachodzą z kilku powodów. Przede wszystkim czynnikiem jest wahający się skrajnie poziom (wysokie skoki) metabolicznego cukru. Znamieniem retinopatii jest również nadciśnienie w tętnicach, duża liczba lipidów, zabieg na zaćmę. Do choroby „wystarczy” okres u kobiety, która jest przed zajściem w ciążę. Zachorowanie na „cukrzycę wzroku” w ciąży podlega pod uznanie tzw. cukrzycy ciążowej. Kolejnym warunkiem sprzyjającym dolegliwości oczu jest okres dojrzewania – poczytaj.

Jak rozpoznawać po oczach, czy naszą dolegliwością jest retinopatia cukrzycowa? Leczenie oczu obfitych w wyskakujące plamki zaleca się rozpocząć jak najwcześniej się da. Szybkie przeciwdziałanie chorobie umożliwi ograniczenie pękania żył siatkówki, przypominających sznur pereł. Przeciwdziałanie temu objawowi cukrzycy jest zupełnie banalne.

Cukier

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Dużo ruchu, stosowana dieta, czyli podstawy leczenia cukrzycy okazują się też ważne przy oczach. Lepiej ograniczyć czas spędzany przed ekranem, a każde zmiany na niekorzyść pacjenta należy jak najszybciej zwracać do okulistów.

Kiedy będziesz szukać innych tego typu informacji na wątek podnoszony w opisywanym wpisie, to wejdź tu klinika dentystyczna łódź – niewątpliwie te artykuły również Cię zaciekawią!

Wykrycie uszkodzenia wzroku kończy się zapisaniem pacjenta na zabieg laserowego badania oczu. Za pomocą wiązek niszczy się niedokrwione miejsca w siatkówce, ograniczające widzenie. Na wagę złota okazuje się zatem świadomość pacjenta. Unikanie leczenia pogarszającego się wzroku może przyczynić się do zupełnej utraty wzroku.