Jaka forma terapii jest najlepsza dla osób cierpiących na przeróżne fobie?

Dowolna osoba, która podjęła postanowienie o wizycie u psychoterapeuty na pewno namyślała się chociaż przez chwilkę dokąd pójść. Można by odnaleźć bardzo dużo ogłoszeń o takich miejscach, gdzie odnajdziemy specjalistyczną pomoc.

terapia

Autor: Kostrzewa PR
Najstarszym podejściem do chorego jest psychologia, którą utworzył Z. Freud. Praca z pacjentem polega na dotarciu do konfliktów wewnętrznych chorego, zrozumieniu istoty tych konfliktów oraz wpływu na aktualne zachowanie pacjenta. Konflikty nieuświadomione mogłyby wywoływać lęk i wiążące się z nim zaburzenia emocjonalne. Może to być apatia, fobie czy smutek. Tego typu terapia u psychologa zazwyczaj może trwać niezwykle długo. Może to być rok albo nawet kilkanaście lat. Spotkania z pacjentem mają miejsce co najmniej raz w tygodniu o identycznej porze. Pacjent wybiera tematy do omówienia a rolą terapeuty jest jedynie słuchanie oraz interpretowanie wszystkiego co mówi pacjent. Tego typu terapeuta prywatny ośrodek leczenia uzależnień kujawsko pomorskie nie dzieli się wiadomościami z życia osobistego lub swoimi przeżyciami. Forma ta jest wskazana zwłaszcza w sytuacji, gdy pacjent chce zmienić siebie na poziomie głębszym oraz jeśli chce na nowo zbudować swoją osobowość.
Podejście behawioralno-poznawcze jest oparte na takim założeniu, że symptomy oraz problemy przeżywane przez chorego są efektem uczenia się. Tak jak uczymy się prawidłowo zachowywać, tak samo uczymy się zachowywać źle w ten sposób, który jest przeszkodą. W podejściu behawioralno-poznawczym uwaga terapeuty jest skupiona na rzeczywistym okresie czasu, a w niewielkim stopniu odwołuje się do przeszłości. Tak jak się uczymy przystosowawczego myślenia oraz zachowań, to zadanie teraz polega na oduczeniu się wszystkich poprzednich zwyczajów oraz na uczeniu się innych, które są bardziej przystosowawcze. Ta terapia może trwać krócej niż terapia psychodynamiczna.

Zwykle trwa ona kilka albo kilkanaście miesięcy. Terapeuta objaśnia Pacjentowi generowanie zaburzenia i motywuje do działania. Jest to bardzo dobra terapia dla osób, które uskarżają się na zaburzenia lękowe oraz fobie.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,