Kiedy ktoś z naszych bliskich cierpi na depresję. W jaki sposób go wspierać?

Dobrze wiemy, że leczony katar trwa tydzień, natomiast nieleczony – siedem dni. Zdajemy sobie sprawę z tego, że przeziębienie minie w określonym czasie. Ból brzucha także nam przejdzie. Niestety, z depresją nie jest tak łatwo. Nieleczona mogłaby doprowadzić do tragedii, a jej leczenie ciągnie się czasem całe życie. Z tego powodu powinniśmy troszczyć się o chorego.

"leczenie depresji"

Autor: gωen
Źródło: http://www.flickr.com
Dużo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czym naprawdę jest depresja. Bezmyślnie potrafią palnąć cierpiącemu na nią, żeby dali spokój i zrobili coś z sobą. Jak to zrobić, jeżeli nie ma się siły do życia? Musimy wykazać się ogromną wyrozumiałością, cierpliwością a także empatią. Jeżeli zostaniemy odrzuceni, to nie możemy się poddać. Wbrew wszystkiemu bądźmy z chorą osobą. Czasami może zdarzyć się tak, iż nasza pomoc będzie wydawała się niepotrzebna. W jaki sposób ulżyć osobie, która wydaje się być za szybą? Czy to jest możliwe?

Najważniejszą zasadą jest nie mówienie słów typu „Będzie dobrze”, „Nie przejmuj się”, „Inni mają gorzej”. To poważny błąd, jaki może dodatkowo pogorszyć stan chorego. Ludzie chorzy są bardzo wrażliwi na tego typu wypowiedzi. Szczególne znaczenie ma także ton głosu. Powinniśmy zatem mieć się na baczności. Wyzwólmy w sobie dodatkowe pokłady empatii oraz bądźmy cierpliwi. Musimy w pełni akceptować zachowania chorego. Zaproponujmy krótki spacer. Leczenie eeg badanie koszt depresji światłem przynosi widoczne rezultaty. Jeżeli nasz przyjaciel nie ma na nic ochoty, nie naciskajmy. Możemy także nabyć urządzenie typu lampa do światłoterapii – lampy do światłoterapii.

Jej użytkowanie od 30 minut do trzech godzin dziennie już po 7 dniach może przynieść polepszenie stanu chorego. Jeśli nie, trzeba rozpocząć farmakologiczne leczenie depresji. Lampa do światłoterapii nie jest kosztowna. Co jeszcze możemy zrobić, aby pomóc? Nie zadawajmy zbędnych pytań. Czasami pytanie o nieistotne sprawy jest dla chorego szczególnie bolesne. Wystrzegajmy się porównań do innych osób. Zaakceptujmy depresję i zły stan zdrowia – więcej o lampach antydepresyjnych.

"światło"

Autor: Vassilis
Źródło: http://www.flickr.com
Powtarzajmy przy tym, iż depresja to stan przejściowy. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, kiedy nasz bliski zacznie wierzyć, że depresja trwa wiecznie. Nie dajmy się wpędzić w poczucia żalu, zmęczenia czy zwykłej złości. Nasza całkowita bezradność może być straszna, ale musimy walczyć. Nie zatracajmy przy tym siebie. Wygospodarujmy chwilę czasu tylko dla siebie. Kiedy chory pokona depresję, pozwólmy sobie na krótki wyjazd na urlop.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,