Hipoterapia doskonałą techniką w uleczaniu wielu zwyrodnień

Konie to cudowne i mądre zwierzęta. Jedni powiedzą, że są zwyczajne, stworzenia takie jak wszystkie, jednak dla poniektórych stanowią znacznie inny obraz. Są śmiertelnicy, którzy widzą w nich wymarzoną, niepowtarzalną osobowość.

koń

Autor: smerikal
Źródło: http://www.flickr.com
Dla nich to towarzysze, a stadniny koni – drugi dom. W wyniku tego, że konie są tak nadzwyczajnymi istotami już w świecie starożytnym zauważono pozytywne implikacje kontaktu z nimi. W latach 50-60-tych XX w. w nowoczesnej medycynie, szczególnie neurologii, ortopedii oraz psychiatrii, ukazała się technika leczenia – hipoterapia -> klik.

Czym jest hipoterapia?

Jest to jedna z technik rehabilitacji ruchowej na podstawie neurofizjologii, opierająca się na zastosowaniu jazdy konnej w celach leczniczych. W leczeniu stosuje się głównie jazdę stępem albo lekkim kłusem. Koń (stadniny koni) przemieszczający się stępem przenosi impulsy ruchowe i dlatego jest on pośrednikiem terapeutycznym. Poruszanie się ciała jeźdźca, który siedzi na stworzeniu w czasie jego przemieszczania się, są zbliżone do ruchów ciała idącego człowieka. Ma to ogromne znaczenie dla osób niechodzących bądź ledwie chodzących. Możność poczucia właściwego chodu wielu ludziom daje możliwość stać o własnych nogach. Przebywanie z końmi stymuluje również wszelkie zmysły, tj. muskanie sierści, dźwięk kroków, kształt, wdzięczne parskanie, a także swoisty zapach. Zwierzę to ma zawrotny wpływ na psychikę człowieka, daje siłę do ścierania się z przeciwnościami losu.

konie

Autor: Jean-Pierre
Źródło: http://www.flickr.com
Komu predestynowana jest hipoterapia?

Technika ta jest wspaniała dla osób z problemami neurologicznymi (np. neuropatie, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane), ortopedycznymi (np. skoliozy, koślawość bioder i kolan), jak i również trudnościami natury osobowościowejpsychicznej i społecznej (np. autyzm, nerwice). Umożliwia ona m.in. wzrost pewności siebie, polepszenie koordynacji oraz koncentracji. Stadniny koni (wiadomości) znane są z organizowania zajęć terapeutycznych i niejednokrotnie są stosowane w tym właśnie celu. Organizowane są także zajęcia dla dzieci. Odbywają się one zwykle 7 dni w tygodniu. Propozycja ukierunkowana jest zarówno do osób indywidualnych, jak również zorganizowanych grup. Powstało wiele fundacji, których misją są działania na rzecz osób niepełnosprawnych przez hipoterapię.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,