Co to jest depresja sezonowa?

Z pewnością wiele osób było w tym stanie nie raz. Zwykle w sezonie wiosenno- letnim buzuje w nas energia życiowa i jesteśmy w stanie przenosić góry. Wstawanie o świcie nie stanowi dla nas najmniejszego kłopotu. Możemy przez cały dzień być rześcy, nie odczuwamy ciągot do słodkich i tłustych dań. Jesteśmy lżejsi i szczęśliwsi. To wszystko za sprawą słońca, którego w ciągu wiosennych i letnich tygodni nam nie brak.

Autor: Marcus Vegas

Tymczasem, kiedy nadchodzi jesienna pogoda, opadamy z sił.

Jeżeli zaabsorbował Cię niniejszy materiał, to nie wahaj się i zobacz szczegóły na stronie (https://cmjurajska.pl/testy-antygenowe-covid-19). Na pewno przekonasz się, że w tamtym miejscu również są to niezwykle interesujące informacje.

Jesteśmy senni i poddenerwowani. Najchętniej zostalibyśmy w łóżku przez cały dzień. Bardzo trudno nam rano zbierać się do pracy, a swoje przemęczenie staramy się zniwelować kolejnymi kubkami małej czarnej, która tylko podnosi nasze ciśnienie i stajemy się jeszcze bardziej zestresowani. To wszystko poprzez brak światła słonecznego. W ten sam sposób reaguje na taki stan natura, która na okres zimowy po prostu zapada w długi sen. My niestety nie możemy sobie pozwolić na podobny luksus. Dlatego musimy sobie jakoś dawać radę ze schorzeniem, które lekarze określili jako depresja sezonowa – czytaj tutaj więcej.

Jest to zespół symptomów, które dopadają nas właśnie jesienią i zimą, czyli wówczas gdy światła słonecznego jest bardzo mało.Nie mamy wówczas skąd brać życiowej mocy. Spada nasza odporność, co sprawia, że częściej zapadamy na wszelkie choroby. Aby naprawić sobie nastrój, opychamy się wszelkimi smakołykami. Odczuwamy również większy głód, stąd też posiłki w tym okresie zawierają w wielkich ilościach tłuszcz i węglowodany.

Kiedy dusza choruje

Autor: Bird&Co.
Źródło: Bird&Co.

Czasami jednak tęsknota za życiodajnymi promieniami słonecznymi owocuje poważniejszymi chorobami, nawet natury psychicznej. Są ludzie, którzy nie potrafią sobie dac rady z pogodą, jaka panuje na zewnątrz. Bardzo często ignorujemy oznaki takiej depresji i nie działamy we właściwym czasie, co potem skutkuje poważnymi zaburzeniami.

W leczeniu tego typu chorób wykorzystywana jest zazwyczaj terapia za pomocą światła. Odpowiednia lampa do fototerapii może pomóc nam oswoić się z brakiem naturalnego promieni słonecznych. Jest ona bardzo często używana w krajach Skandynawii, gdzie panują noce polarne.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,