Życie nie zawsze jest usłane różami i nasze stosunki z szefem mogą nas doprowadzać do białej gorączki

Niestety często zdarza się, że nie możemy wytrzymać w pracy. Przyczyn może być niestety kilka.
Są tacy, którzy posiadają pracę marzeń. Po prostu wszystko im odpowiada: dojazd, kierownik, godziny pracy, ludzie z pokoju, obowiązki oraz nawet wynagrodzenie.

kodeks pracy

Autor: Wawel Service
Szkolenie

Autor: Caro Griffin
Źródło: http://www.flickr.com
Tego typu ludzi jest zapewne niewiele, ponieważ cuda rzadko się zdarzają. Dużo jest jednak ludzi, którzy mówią, że minusy ich pracy wydają się być mało denerwujące, że mogą sobie z nimi jakoś poradzić. Czasami jednak sytuacja jest tak bardzo okropna, że powinniśmy pomyśleć o ucieczce. Najlepszym rozwiązaniem będzie wtedy szukanie nowej posady. Kiedy już ją znajdziemy, to w obecnym miejscu zatrudnienia składamy wypowiedzenie. Może ono ciągnąć się nawet do 3 miesięcy (zależnie od tego, jak długo tam pracowaliśmy). Jednakże możemy zasugerować kierownikowi rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Jest to świetne wyjście dla tych, którym się śpieszy lub dla tych, którzy nie mogą już znieść tkwienia w znienawidzonym miejscu. Warto zaproponować szefowi jakąś konkretną datę. Może, ale w ogóle nie musi się on na nią zgodzić. Warto jednak starać się dojść do kompromisu. Możemy na przykład zaproponować, że w czasie, gdy będziemy jeszcze obecni w firmie, przyuczymy nową osobę na nasze stanowisko. Powinniśmy wówczas również zużyć cały zaległy urlop.

Istotne jest to, by zdawać sobie sprawę, że tego typu porozumienie należy zawrzeć na piśmie.

Sądzisz, że opisane informacje są absorbujące? Świetnie, więc z pewnością szczegóły tu ubezpieczenie emerytalne niemcy opublikowane także Cię zaciekawią.

Umowy ustne w żadnym wypadku nie wchodzą tutaj w grę.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,