Czy nasze trudności, niepokoje, wymagają wizyty u psychoterapeuty, gdzie jest granica pomiędzy dolegliwością a niewłaściwym zachowaniem?

Każdy z nas jakoś radzi sobie ze swoimi kłopotami, obawami. Jedną z najdotkliwszych rzeczy w życiu każdego z nas, jest utrata kogoś bliskiego. Wówczas przeżywamy rożnego rodzaju uczucia. Serce przepełnia mieszanina smutku, gniewu, pretensji do losu.

psycholog

Źródło: flickr.com

Gdy stajemy w obliczu pytań, na które nie mamy odpowiedzi, czujemy się bezradni, pełni obaw. Poszukujemy czegoś lub kogoś kto, zaofiaruje nam oparcie, pomoże przetrwać nam trudne do zniesienia momenty. Nie pragniemy mądrych wywodów, że jakoś to będzie, nie potrzebujemy słów rodzaju dasz sobie radę. Wkurzają nas poklepywania ze strony bliskich, jakby nie chwytali naszego kłopotu, jakby go nie znali i umniejszali ważność naszej katastrofy życiowej .

Wolimy ukryć się gdzieś w samotności, chcemy odseparować się od otoczenia i przebywać w swoim bólu i w swej rozpaczy . Nie potrafimy pogodzić się z tym, czego lub kogo zabrakło. Tęsknimy, nie starcza nam energii by nadal funkcjonować, kotłują się w naszych głowach przeróżne myśli. Kiedy mamy zaburzenia depresyjne nie wystarczy by ktoś powiedział nam żeby się wziąć w garść. Gdy wciąż odczuwamy potrzebę nieustannego mycia rąk, nie wystarczy by ktoś wyjaśnił nam, że to co czynimy jest bez sensu i jest dla nas niekorzystne. Sekret spoczywa głębiej. Przeważnie jest w nas. Różnica między osobami, które potrzebują psychoterapii () a tymi, które mogą się bez niej obejść, jest uzależnione od tego, jak sobie te osoby dają radę w życiu – (link do wpisu).

Czy jesteśmy w stanie radzić sobie bez uczestnictwa w psychoterapii? Przy pomocy psychoterapii możemy zajrzeć w głąb siebie samych i lepiej siebie zrozumieć. psychoterapeuta Kraków pizza kraków dopomoże nam nauczyć się przyczyn naszego zachowania i powody własnego cierpienia. Odkrycie, że nie mamy świadomości wielu procesów, które tworzą się w naszej głowie – motywów, uczuć, pojęć, obaw – jest zasadniczym elementem psychoterapii. Zdarza się, że widząc, jak ktoś przestaje dbać o siebie, domyślamy się, że w jego życiu dzieje się coś nieciekawego, że pojawił się jakiś kryzys lub, że ma jakieś inne trudności. Można stwierdzić, że coś w tym jest. Częścią udziału w psychoterapii jest także przemiana – nie tylko w sferze emocjonalnej ale i fizyczna.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , , , , , ,