Szanujmy sztukę ludową i jej tradycje

Dekoracja stołu na Wielkanoc

Autor: Dekoria.pl
Źródło: Dekoria.pl

Nie tak dawno mieliśmy Boże Narodzenie , a już dziś bardziej zapobiegliwe gospodynie domowe myślą o następnych wielkich świętach, a mowa oczywiście o świętach wielkiej nocy.

Święta Wielkiej Nocy to dla katolików najbardziej znaczące i najważniejsze święto w ciągu roku.

Obchodzone jest dla przypomnienia męki pańskiej i rezurekcji Jezusa w trzecim dniu. Czas Wielkanocy jest ruchomy, wypada zawsze w trzecią niedzielę po pierwszej pełni księżyca. Od terminu tej pełni zależy dużo innych chrześcijańskich świat ruchomych.

W roku 2013 święta wielkiej nocy nadejdą nader wcześnie, bo już 31 marca. Nie można się więc dziwić, że wiele pań domu już zawraca sobie głowy przygotowaniem do Wielkanocy.

Nasz link do www indywidualne kursy makijażu zaskoczy Cię niezwykle optymistycznie. Wyszukasz tam dużo drobiazgowych postów. W takim razie nie czekaj i klikaj!

W końcu zgodnie z tradycją, na święta powinna zjechać się całą rodzina.

W naszej tradycji Wielkanoc to święto radości i pogody ducha która szczęścia towarzyszącego zmartwychwstaniu. Symbolem tego odnowionego życia jest bez wątpienia jajko. Tak, jak żaden z nas nie nie może sobie wyobrazić bożego narodzenia bez karpia, tak i w Wielkanoc śniadanie nie powinno obyć się bez jajek. Tradycyjnie przystroimy stół trawką, na której położymy pisanki wielkanocne i święconkę.

Nasi rodacy maja wywodząca się sprzed wieków tradycję ręcznego wyrabiania ozdób . O ile na skomercjalizowane święta bożego narodzenia wszystkie ozdoby choinkowe mamy możliwość nabyć w markecie, to pisanki ręcznie robione są nadal w cenie.

Dekoracje świąteczne na Wielkanoc, kolekcja Morning Dewdrops

Autor: home&you
Źródło: home&you

Najsłynniejsze z nich wykonuje się w północnej części Polski – kurpiowskie pisanki i wydmuszki są sławne na całym świecie. Precyzja i brak pośpiechu wymagane do odpowiedniego pomalowania takiego jajka są cechę nieczęsto widywaną wśród dzisiejszych ludzi zamieszkujących duże miasta.

Poza jajkami, innym, równie sławnym wyrobem z północnych stron są bibułkowe kwiaty i bukiety wykorzystywane do dekowania odświętnych palm wielkanocnych, jakie każdy z nas z pewnością podziwiał w telewizji.

Dlatego, moim zdaniem, tym mocniej musimy wspierać kulturę i tradycję pochodzącą z rodzimego folkloru, gdyż reprezentuje ona trochę zapomniany, a wciąż bardzo mądry styl życia.

Kategoria: Bez kategorii