Kilka ważnych informacji o zastosowaniu macierzystych komórek w nowoczesnej medycynie.

Ludzie od bardzo dawna poszukują sposobu na uzyskanie długowieczności, i wszystko wskazuje na to, że w końcu się im udało trafić na taki sposób. A sposobem tym są komórki macierzyste, które od jakiegoś czasu są bardzo intensywnie badane.

badania, nauka, innowacje

Autor: 123dan321
Źródło: http://www.sxc.hu
Zasadniczo macierzyste komórki mają jednocześnie dwie główne możliwości,czyli mogą się nieograniczenie dzielić a także zmieniać się do dowolnej inne komórki ciała. I właśnie ta ostatnia cecha ma takie duże znaczenie, bo teoretycznie macierzyste komórki przekształcać się mogą w każdą tkankę, która zostanie uszkodzona u pacjenta. Rzecz jasna tak z niczego się to nie stanie, potrzebne są do tego pewne warunki, które dopiero są poznawane przez naukowców. Prace na komórkami macierzystymi rozpoczęły się na dobre pod koniec ubiegłego wieku, i przez minione piętnaście lat naukowcy odkryli już naprawdę dużo. Jednak do tego, żeby je faktycznie stosować do leczenia rozmaitych chorób jest daleko, chociaż same początki naprawdę dobrze wyglądają.

Tak naprawdę komórki macierzyste obecne są w naszych organizmach w wielu narządach, między innymi w szpiku kostnym, wątrobie, rogówce i siatkówce oczu oraz miazdze zębowej. Lecz komórki o najlepszej jakości pozyskuje się z krwi pępowinowej, dlatego też coraz częściej jest ona pobierana w czasie narodzin dziecka. Przez swoje właściwości, czyli możliwości przekształcania się w dowolną inną postać macierzyste komórki być może dadzą szansę na to, żeby za ich pomocą leczyć wiele różnych chorób, na jakie aktualnie nie ma żadnego lekarstwa.

medycyna, leczenie

Źródło: pixabay.com
Aktualnie prowadzi się badania dotyczące zastosowania opisywanych komórek w chorobie Parkinsona, miażdżycy, demencji oraz uszkodzeniach rdzenia kręgowego.

Musisz wyszukać dodatkowe tego typu źródła? Kliknij ten link – więcej zobaczysz w tekście (https://streamcross.pl/), który proponuje analogiczne kwestie.

Jednak zakres badań jest znacznie szerszy, a naukowcy co rusz informują o kolejnych przełomowych możliwościach zastosowania, które łamią dotychczasowy stan wiedzy. Na przykład ostatnio zaczęto je wykorzystywać przy leczeniu pacjentów po zawałach, osiągając dużą poprawę stanu pacjentów bez skutków ubocznych.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,