Z jakiego powodu należy pić soki

Przeciętny Polak pije na rok ok. dwadzieścia pięć litrów soków. Sporo. Niestety, nie każdy owocowy napitek, jaki możesz spotkać na sklepowej półce, jest faktycznie sokiem. Soki to najcenniejsze owocowe napitki, jakie możesz spotkać na sklepowej półce, a to dlatego, że nie powinny zawierać syntetycznych aromatów ani konserwantów.

zdrowo i na diecie

Autor: Pink Sherbet Photography
Źródło: http://www.flickr.com
Soki można by podzielić na: soki jednodniowe – to soki, jakie nie pasteryzowane, dzięki temu zachowują one więcej wartości odżywczych. Takie soki mają bardzo niedługi termin przydatności do spożycia, toteż lokuje się je w schładzarkach, najczęściej w opakowaniach szklanych; soki pasteryzowane – jeżeli poddane są delikatnej pasteryzacji (w temperaturze do 80 stopni), ich okres przydatności konsumpcji wynosi parę tygodni, natomiast wartości odżywcze są takie jak w wypadku soków jednodniowych. Takie soki sprzedaje się w większości wypadków w szklanych butelkach. Soki w kartonach to te, które poddano pasteryzacji w temp. 100 stopni . Ich termin zdatności do konsumpcji jest dużo dłuższy, niestety kompozycja witamin a także minerałów jest o wiele mniejsza.
Soki świeże tłocznia soków odciska ze świeżych warzyw i owoców, w trakcie gdy soki pasteryzowane w pokaźnej większości wytwarza się z pulpy, zatem koncentratu.

Przeczytaj bez zwlekania wpis spod linku (https://accessmedica.pl/pl/rehabilitacja/rehabilitacja-neurologiczna/), ponieważ prawdopodobnie zaszokuje Cię to, jak niesamowicie ciekawe teksty w tamtym miejscu są przedstawione.

Soki można również podzielić na warzywne, jakie są mniej kaloryczne, mieszczą mniejsze ilości cukru, a również soki owocowe. Słowo nektar wiąże się niektórym z trunkiem bogów, to znaczy czymś wartościowym, szczególnym. Niestety, w nazewnictwie spożywczym to coś całkiem innego. Nektar owocowy to silnie rozrzedzony sok wyprodukowany z koncentratu ewentualnie świeżych owoców, zawierający dodatek cukru (jest go więcej aniżeli w sokach dosładzanych). Nektar nie niesie sztucznych barwników a także konserwantów. Napój zaś to najmniej wartościowy owocowy trunek. Mieści w przybliżeniu 20% soku owocowego, pozostała reszta to kwasek cytrynowy, cukier, woda a także sztuczne substancje, takie jak barwniki, konserwanty, aromaty.

Jedzenie

Źródło: http://www.sxc.hu/
Wartość odżywcza soków jest uzależniona od tego, czy jest on wytwarzany z pulpy, czy też świeżo wyciskany z owoców lub jarzyn. Te drugie są o tyle korzystne, iż mieszczą wiele witamin jak też minerałów. Cukier dorzucany do napojów, nektarów jak też poniektórych soków jest niekorzystny. Dobrze wybierać soki z adnotacją bez dodatku cukru.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,