Jak profesjonalnie zorganizować konferencję lub szkolenie

Jeśli chcemy zorganizować konferencję lub szkolenie, mamy przed sobą wiele działań, które powinniśmy rozpocząć wiele tygodni wcześniej, zależnie od wagi wydarzenia. Podstawą działań jest ustalenie liczby osób, które mają wziąć udział w konferencji lub szkoleniu. Kolejne istotne zagadnienia, na które musimy sobie odpowiedzieć, udzielić odpowiedzito: Jaka liczba uczestników szkolenia lub konferencji nas satysfakcjonuje, aby organizacja konferencji lub szkolenia stała się sukcesem? Czy program konferencji będziepodzielony na 2 lub 3 dni, czy tylko na kilka godzin? Jakim budżetem dysponujemy? W odpowiedzi na te pytania bardzo pomocny okaże się program, jak najszczegółowiej rozpisany na godziny.

W przypadku gdy organizujemy szkolenie, należy skonsultować się z szkoleniowcami i trener, ile czasu zajmie im zrealizowanie określonej tematyki szkolenia i czy ilość wiedzy, jaką zamierzają przekazać, nie przemęczy zanadto uczestników. Zajęcia należy dopasowywać pod względem tematycznym, przewidując pauzy na kawę lub posiłek. Magnesem przyciągającym uczestników bywa wieczór integracyjny, wyjście do opery lub zwiedzanie miasta.

szkolenie iso

Autor: Juhan Sonin
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli organizujemy konferencję, musimy szczegółowo określić jej tematykę i poświęcić czas na stworzenie listy mających na niej odczyty specjalistów. Chcemy pozyskać jako wykładowców uznane autorytety z danej branży, należy ich powiadomić dużo wcześniej, a w naszych finansach uwzględnić kwoty honorariów. Jeśli mamy małe środki, możemy pokusić się o sponsoring firm branżowych w zamian za czas na prezentację ich oferty. Zarówno skompletowanie listy osób mających odczyty, jak i uczestników konferencji to bardzo czasochłonne przygotowania. Potem pozostaje opracowanie materiałów, które chcemy przekazać uczestnikom.
Mając pełną listę uczestników konferencji, lub chociaż ich liczbę, należy rozpocząć poszukiwania miejsca szkolenia lub konferencji. Jeżeli nie mamy własnej sali konferencyjnej, albo zamierzamy zorganizować nasze wydarzenie w innym mieście, np. Wrocławiu, trzeba po prostu wrzucić w wyszukiwarkę frazy: sale konferencyjne wrocław (odsyłam tutaj), sale szkoleniowe wrocław, sale do wynajęcia Wrocław. Otrzymamy pokaźny wybór firm świadczących te usługi. Wybierajmy miejsce z rozmysłem, bo atrakcje, jakie oferuje metropolia, mogą odciągnąć uczestników konferencji. Decydujmy się na sale konferencyjne- dla przykładu ważny link, z klimatyzacją, jeśli wydarzenie będzie przeprowadzane w porze letniej, z nowoczesnym wyposażeniem, ofertą noclegu i cateringu, z dostępem do internetu – najlepiej bezprzewodowo. Wiele podmiotów oferujących usługi wynajmu sal wyposażenie sal konferencyjnych konferencyjno-szkoleniowych daje nam pełen zakres usług – wybieramy właśnie takie, sami poświęcając się promocji, czyli jak najszerszym powiadomieniem o tym wydarzeniu, oraz stroną merytoryczną przedsięwzięcia.