Protezy ruchome: dlaczego spadają jak też czy wskazane jest je przyklejać?

Protezy ruchome dzielimy na całkowite a także częściowe. Protezy pełne wykorzystywane są w przypadku, jeżeli w jamie ustnej nie ma własnych zębów pacjenta ani też implantów, zaś częściowe, jeśli implanty występują.
Z jakiej przyczyny protezy zsuwają się? Każdy z tych typów protez wykorzystuje troszeczkę inne mechanizmy pozwalające im utrzymać się w jamie ustnej.

Doktorzy

Autor: Ed Uthman
Źródło: http://www.flickr.com
Najlepsze utrzymanie mają nieosiadające protezy, albowiem całe obciążenia przenoszone są na ząbki. Aby to osiągnąć, w protezie, w wielkiej części składającej się z metalu, stosowane są podparcia oraz klamry – (Centrum-Demed). Podparcia przeciwdziałają siłom wtłaczającym, co oznacza, iż w toku gryzienia jadła proteza nie będzie dociskana zanadto mocno do dziąsła. Gorsze utrzymanie na podłożu gwarantują częściowe osiadające protezy akrylowe. Tak jak protezy nieosiadające zaopatrzone są one w klamry, jednakże nie posiadają podparć. Dodatkowo konstrukcja klamer jest zupełnie różna. W szkieletowych protezach klamry są formowane z wosku na modelu ząbków Pacjenta, natomiast potem formowane w celu zapewnienia doskonałego dopasowania. Ostatni wariant protez to protezy (zobacz protetyka dentystyczna wrocław) pełne osiadające. Mechanizm podtrzymania tych protez jest bardziej zawiły. Przez wzgląd na brak zębów nie można w podobnych protezach zastosować klamer, toteż z założenia ich umocowanie jest słabsze, bowiem nie jest wykorzystywana siła tarcia.
Za utrzymanie głównie odpowiada przyssanie protezy. Podobną protezę możemy porównać do zabawki, która posiada przyssawkę oraz jaką przykleja się do szyby.
Przyssawkę należy w pierwszej kolejności zwilżyć, natomiast później mocno przycisnąć do wybranej nawierzchni. Tak samo jest w przypadku utrzymania protez pełnych. Im większych rozmiarów proteza, tym mocniej trzyma się dziąseł. Jeżeli poszukujesz protetyka, wpisz w przeglądarkę protetyk Warszawa Wola – (wola.centrumdemed.pl).

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,