Domy opieki – bardzo ważne jest, by w tego typu domach osoby w starszym wieku czuły się jak najlepiej

Często słyszmy, że nasze społeczeństwo starzeje się, co znaczy, że rodzi się relatywnie mniej dzieci, w zestawieniu z ilością osób, które dożywają podeszłego wieku. Poprawa jakości życia oddziaływuje na to, że żyjemy dłużej. Jest to rzecz jasna bardzo dobra oznaka, rodzi za sobą równocześnie zwiększenie zakresu usług skierowanych właśnie w kierunku osób starszych. W naszej kulturze przywykliśmy uważać, że osobami starszymi powinna opiekować się bliska rodzina – dzieci, czy też wnuki, z jakimi takie osoby żyły przez większość swojego życia.

babcia i dziadek

Autor: iStock
Źródło: iStock
Rzeczywiście, w większości przypadków w taki sposób się to odbywa – nasi rodzice czy też dziadkowie mieszkają z nami bądź w naszym pobliżu, dzięki czemu mogą być pod naszą opieką. Nie zawsze jednak okoliczności w tym pozwalają, by opiekować się starszą osobą, zwłaszcza, gdy wymaga ona stałej opieki, czy to biorąc pod uwagę stan zdrowia psychicznego czy fizycznego. W tym przypadku sporą rolę pełnią ośrodki, w których taką opiekę można osobom starszym zapewnić. Opieka nad osobami starszymi warszawa wymaga właściwego podejścia do takich osób- opieka ( dom opieki dla seniorów ) nad emerytami warszawa .Bardzo ważne jest, żeby w takich domach osoby starsze rzeczywiście czuły się odpowiednio dobrze, by czuły się kochane, zauważane, aby czuły, że nie są pozostawieni sami sobie i ktoś sprawuje nad nimi opiekę. Nie jest to rzecz jasna łatwe zadanie, jako że trudno zastąpić atmosferę jaką gwarantuje rodzina, prawdziwie kochająca i troszcząca się o najbliższych.

starsi ludzie

Autor: MsSaraKelly
Źródło: http://www.flickr.com
Z drugiej strony w praktyce na tego typu atmosferę składają się podstawowe uczucia takie jak życzliwość, uwaga, zrozumienie, współodczuwanie, które to uczucia posiada przecież każda osoba. Stworzenie zatem oczekiwanej atmosfery w ośrodku opieki nad osobami starszymi nie będzie problemem, jeśli będą tam pracować osoby z odpowiednim nastawieniem, ktoś kto będzie widziały w tego typu pracy prawdziwe powołanie, prawdziwy sens tego rodzaju pracy i w ten sposób również wszyscy podopieczni będą czuć się dobrze. Istotne jest natomiast także i to, by i oni zaufali, że także poza domem, jaki kiedyś sami wykreowali mogą czuć życzliwość innych osób, wsparcie z ich strony i zainteresowanie. Więcej na ten temat:
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,