Jaki musi być dobry lekarz weterynarii? Jakimi cechami powinien się charakteryzować?

Każdy, kto jest posiadaczem zwierzaka domowego, poszukuje fachowego, godnego zaufania lekarza weterynarii. Jest on bardzo ważny dla komfortu psychicznego właściciela i zdrowia jego pupila. Jaki musi być więc dobry specjalista?

Na dyplom lekarza weterynarii pracuje się 5,5 roku w toku studiów magisterskich i posiadanie dyplomu powinno być dla nas warunkiem koniecznym przy wybieraniu lekarza swojego pupila. Jednak to nie papier czyni z lekarza dobrego lekarza, a raczej szereg innych cech.
pokrzywa zwyczajna

Autor: stanze
Źródło: http://www.flickr.com
Dobry weterynarz dobry weterynarz wałbrzych przede wszystkim uwielbia zwierzęta. Jeśli nie wyczuwamy tej miłości podczas kilku kolejnych wizyt, nie spotkaliśmy raczej fachowca, którego szukamy. Uważajmy jednak, bo swego rodzaju chłód nie musi oznaczać braku ciepłych emocji, a dawkę rezerwy, która w tym zawodzie jest niezbędna.
Powstrzymaj jesienną chandrę

Autor: Naturhouse
Źródło: Naturhouse
W tym samym stopniu, jak zmysł orientacji i wychwytywanie nawet drobnych nieregularności w zachowaniu pupila, istotna jest umiejętność rozmowy z jego właścicielem. Dobry weterynarz powinien rozumieć potrzeby i zwierząt, i ich właścicieli. Weterynarz musi mieć świadomość, jak z nimi rozmawiać, próbować rozumieć ich potrzeby. Nie wolno mu lekceważyć nawet trywialnych wątpliwości dotyczących samopoczucia zwierzaka. Zrozumienie z opiekunami i jest często równie ważne, jak z samym zwierzęciem.
Kolejne pożądane cechy weterynarza to właściwości typowo „lekarskie”, czyli takie, których oczekiwalibyśmy od swojego lekarza: powinien być on być spostrzegawczy, wykazywać się wiedzą, analitycznością i precyzją. W wielu przypadkach będzie musiał natychmiastowo podejmować decyzje, musi być zatem niepodatny na stres i wysiłek. Zarówno ciała, jak i emocjonalny.
Kiedy odwiedzamy klinikę weterynaryjną, to nie ilość dyplomów wyeksponowanych na ścianach będzie świadczyć o trafieniu do fachowca. Może ona jednak udowadniać, że nasz weterynarz jest na bieżąco i ma rozeznanie w nowoczesnych sposobach leczenia zwierząt domowych.

Nie zwraca się na to uwagi, kiedy weterynarza widuje się wyłącznie podczas immunizacji zwierząt, a dopiero wtedy, kiedy naprawdę poważnie zachorują. Wtedy dobry weterynarz jest na wagę złota, którego naprawę trzeba docenić.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,