Sposoby leczenia jąkania u dorosłych

Rok temu w kinach panował film „Jak zostać królem”, który dochrapał się paru Nagród Akademii i ogromnego uznania na całym świecie. Opowiadał on losy monarchy brytyjskiego Jerzego VI, posiadającego uciążliwą wadę wymowy. Krępując się przemawiać przed rzeszą swych poddanych, władca postanowił opłacić logopedę. terapia jąkania zakończyła się sukcesem i monarsze udało się zwalczyć nieznośne jąkanie.

Mowa

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Lekarz z filmu czerpał z osobistej intuicji. W ciągu kilku dziesięcioleci wiedza medyczna i psychologiczna zrobiły ogromny postęp i dziś do wyboru jest mnóstwo metod terapii jąkania u dorosłych i dzieci. Są pogrupowane w trzy kategorie, przypatrzmy się im dokładnie.

Do pierwszej grupy zalicza się analiza jąkania, czyli skorzystanie z nagrań osoby jąkającej, żeby poznała dobrze swoją ułomność i próbowała nad nią zapanować. Kolejny sposób to technika cienia, w której jąkający próbuje przejmować sposób wysławiania się logopedy, powtarzając za nim określone wyrazy. Bardziej skomplikowana jest metoda Frazera, w której badacz ułożył wskazówki dla ludzi z wadą, potrafiące po jakimś czasie używania zlikwidować wadę. Finalną techniką z tej kategorii jest technika Froeschelsa, nakazująca pacjentowi, by zuł w trakcie rozmowy i starał się o przeżuwaniu myśleć, co ma pomóc mu bardziej skupiać się na wymowie.

Jak ochronić dłonie, stopy i usta zimą?

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Następną grupę otwiera technika Gutzmana, czerpiąca trochę z ćwiczeń oddechowych dla artystów scenicznych i wokalistów. Metoda Shechana zaś opiera się na odpowiednich przerwach i intonacjach sprawiających trudności słów, podobnie jaksposób Schwartza. Terapia startu mowy skupia się na prawidłowym napinaniu narządów mowy. Trochę inaczej do kwestii podchodzi technika, gdzie proponuje się leczonemu wyśpiewywanie zdań – w takiej sytuacji wada znika.

W finalnej grupie jest trening negatywny, czyli wielokrotne symulowanie jąkania, które w końcu pomoże je zwalczyć. leczenie jąkania może zawierać też różnego typu medykamenty uspokajające i rozluźniające, jednak efekt jest czasowy. Mocno kwestionowaną techniką jest hipnoterapia.

Co w sytuacji, kiedy potrzebny jest nam logopeda logopedia przez internet albo neurologopeda Anna Szerszeńska? Najszybciej skorzystać z internetu i wklepać do Google zdanie np. „logopeda Warszawa” i dobrać z szerokiej listy ofert.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,