Melancholia jesienna – sposoby leczenia

Mamy tego roku prześliczny październik, pełen barw, bardzo ciepły. Temperatura prawie 18 stopni Celsjusza to doskonałe warunki na spacery z pociechami po lasie bądź – jeżeli ktoś ma takową możliwość – na włóczęgi po górach. Myślę zresztą, iż jesienna pora nad Bałtykiem także może dostarczyć niemało radości. Mi osobiście wiele radości dostarczyło patrzenie na morze spoza szyby tarasu kafejki, popijając przy tym dobrą, czarną kawusię.

depresja

Autor: Ryan Moomey
Źródło: http://www.flickr.com
Na nieszczęście poniektórzy spośród nas w tym właśnie czasie mają kłopoty z cieszeniem się życiem. Razem z sukcesywnie skracającym się dzionkiem popadają stopniowo w chandrę. O ile taki stan utrzymuje się niezbyt długo: dzień, dwa, siedem dni – nie ma się czym przejmować. Gorzej jeżeli obniżone samopoczucie, zobojętnienie trwa dłużej niż tydzień – wtenczas zachodzi domniemanie, iż dopadła nas depresja.

Jak wiemy rodzajów tej choroby może być sporo. Niestety, nie jest znana przyczyna tegoż zaburzenia.

Jeżeli masz ochotę uzyskać większą ilość informacji na omawiany temat, kliknij na ten odsyłacz do wpisu (http://www.poradniapraxis.pl/psychiatra-poznan/), a znajdziesz tam dużo interesujących informacji.

Mniema się iż depresja zimowa ma związek z niedostateczną dzienną dawką słońca. U jednostek podatnych może to niedobrze oddziaływać na pracę neuronów, co powoduje zmiany w samopoczuciu. Częstokroć jest to obniżenie nastroju lecz również niechęć do wykonywania wszelkich prac dnia codziennego, apatia. Depresja zimowa może objawiać się także nadmierną ospałością, uczuciem smutku, może ona wpłynąć w sposób negatywny na życie zawodowe pacjenta, bowiem poniektórzy pacjenci nie umieją w trakcie choroby efektywnie wykonywać pracy z powodu problemów ze skupieniem.

Schorzenie ta może nawet w skrajnych przypadkach objawiać się koncepcjami samobójczymi. Co ciekawe, depresja zimowa dotyka cztery razy częściej kobiety niż panów. Leczenie tegoż zaburzenia sprowadza się właściwie do naświetlania pacjenta

depresja

Autor: Nantes
Źródło: http://www.nantes.pl

promieniowaniem podobnym do słonecznego lub podawania środków farmakologicznych.

Poleca się również cierpiącym na tą przypadłość w okresie zimowym podróż do krain o większym nasłonecznieniu (np. Hiszpania, Portugalia). Niestety, są to wytyczne mało praktyczne, bowiem niewielu z nas może sobie pozwolić na półroczny pobyt w ciepłych krajach z równoczesnym zaprzestaniem działalności zawodowej. Ważnym jest aby cierpiący stosował się dokładnie co do wytycznych medyka tyczących się zażywania lekarstw, co może znacznie przyśpieszyć zdrowienie.Sprawdź też skuteczna lampa depresja

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,