Jak odebrać zobowiązanie od kontrahenta zza zachodniej granicy

Wierzyciel ma 2 możliwości: może dochodzić należności na drodze sądowej w naszym kraju a także egzekwować dług bezpośrednio w Niemczech bądź tam złożyć pozew oraz tam egzekwować dług.

odbicie

Autor: uroczysko.net.pl
Źródło: http://www.flickr.com
Często polskie firmy uczestniczące w obrocie gospodarczym między Polską a Niemcami zadają sobie pytanie, w jaki sposób można egzekwować należności wobec dłużników niemieckich. Jeszcze do niedawna pośród naszych przedsiębiorców panowała swego rodzaju obawa przed odzyskiwaniem należności – w wypadku takiej nieodzowności także na sądowej drodze w Niemczech, gdzie niezbędny bywa adwokat (poznaj co oferuje łukasz sołtys – adwokat wrocław) niemiecki sprawdź tego adwokata. Jednakże to się w ostatnich latach zmieniło. Nasi przedsiębiorcy w większości wypadków nie chcą już odpuszczać zobowiązań swym niemieckim spóźnialskim dłużnikom. Wzrosła także gotowość do tego, by odpowiednio wcześnie jak też poważnie rozpoczynać procedurę ściągania należności. Przedtem z obawy przed utratą klienta zostawano często przy wezwaniach, ale teraz już wiemy, że klient zalegający z płatnością kilku faktur nie jest dobrym klientem oraz że relacje gospodarcze z nim po prostu się nie opłacą.
Z mej praktyki wypływa, iż w wielu wypadkach opłaca się ściągać należności pozasądowo z pomocą niemieckiego adwokata poszukujesz pomocy adwokackiej z niemieckim. Częstokroć prowadzi to do uregulowania płatności lub przynajmniej do negocjacji a także uzgodnienia przykładowo płatności ratalnych. Istotne jest jednakże, ażeby stosownie wcześnie rozpocząć działania w tym kierunku.

Im dłużej zwlekamy z poważnym dochodzeniem należności, tym większe będą zaległe kwoty, a to z kolei powoduje u dłużnika jeszcze większą niechęć do zapłacenia zaległej kwoty w wyniku akcji pozasądowych. Koszty niemieckiego adwokata w razie zwłoki w płatności poniesie dłużnik.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,