W jakiej sytuacji łatwiej leczyć chorego?

Człowiek to całość. Nie można by wyleczyć ciała, wykluczając psychikę człowieka. Niestety, wielu doktorów nawet teraz nie bierze tego faktu pod uwagę.
Ostatnio mówi się dość dużo o relacji lekarz-pacjent.

żylaki

Autor: Salon Urody Pasja
pacjent

Autor: CROMA
Źródło: CROMA
Dzisiaj organizacje oraz standardy ich pracy nie nadążają za zmianą w podejściu do chorego. Słaba sytuacja finansowa służby zdrowia sprawia, że doktorzy walczą o przetrwanie swych przychodni oraz przestają zwracać uwagę na zaspokojenie istotnych zapotrzebowań pacjenta. Tak naprawdę psychologia już od znacznego czasu jest w programie medycznych studiów, lecz konieczna jest zmiana programu uczenia oraz powiększenie liczby godzin. Dla przykładu należy obowiązkowo kształcić doktorów, w jaki sposób psychika wpływa na zwyczajne działanie ludzkiej osoby albo w jaki sposób z pacjentem rozmawiać. Doktorzy nie umieją rozmawiać z pacjentem. Nie mają też pojęcia jaką funkcję spełnia podejście lekarza względem chorego podczas leczenia.
Nasza służba zdrowia traktuje chorego w sposób seryjny, tylko jako przypadki choroby.

Jeśli tego rodzaju problematyka jest dla Ciebie istotna, to koniecznie zerknij na serwis (https://rodzinaiprzyjaciele.pl/karty-podarunkowe/), który bez wątpienia też przyciągnie Twoją uwagę!

Już sam przebieg dolegliwości jest dla pacjenta stresujący. Jest ona podobna do wyjałowionej ziemi. Żeby urosło coś na tego typu ziemi, trzeba ją wspomóc. Dobra forma psychiczna jest jakby nawóz dla ziemi. Oczywiście od samego nawożenia nic na ziemi nie urośnie, trzeba jeszcze coś zasiać, zatem podać lekarstwa, ale doktor może stworzyć warunki, żeby lekarstwa zadziałały lepiej i szybciej. Relacja pacjent-lekarz jest bardzo ważna. To od niej zależy, czy pacjent będzie chciał dalej się leczyć, czy też wystraszony nie zaprzestanie kuracji.

Kiedy pacjent posiada ufność do swego doktora, odczuwa mniejszy lęk. Wówczas łatwiej można go leczyć. Także bliskim jest łatwiej opiekować się chorym, jeżeli jest on w lepszym emocjonalnym stanie.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,