Jakie witaminy powinny zażywać osoby starsze?

Seniorzy, o wiele częściej niż osoby młodsze są narażeni na niedobór makro-, mikroelementów oraz witamin.
Jest to spowodowane utratą apetytu, wieloma schorzeniami, które towarzyszą zmniejszeniem się funkcjonalności układu trawiennego lub nieodpowiednim nawodnieniem ciała.

wygląd - tableau

Autor: Adam Mirowski
Źródło: http://www.flickr.com
O świcie czy zmierzchu oczy są narażone na szczególny wysiłek

Autor: SXC.hu
Źródło: SXC.hu
Rodzina, która pragnie wzmocnić dziadka oraz babcię, wielokrotnie idzie do apteki, aby kupić środek posiadający witaminy dla osób starszych. Jednymi z głównych odbiorców w takich punktach jak apteka są akurat seniorzy. osoby starsze często biorą duże ilości lekarstw, przy czym używanie „cudownych pigułek” na każde zaburzenie nie jest korzystnym rozwiązaniem. Istotna jest bowiem wiedza dotycząca tego, których elementów odżywczych tak naprawdę potrzebują osoby w podeszłym wieku i dopiero na podstawie takich informacji trzeba dobierać odpowiedni preparat rewitalizujący.
Istotne są witaminy z grupy B, gdyż mają korzystny wpływ na tzw. funkcje poznawcze, oraz na system nerwowy czy krwionośny. Osoby starsze powinny także brać kwasy omega 3, gdyż posiadają one duże znaczenie w wypadku profilaktyki dolegliwości naczyniowo-sercowych oraz odżywianiu plamki żółtej. Istotna jest także witamina K, D3 oraz wapń. Wspomagają one utrzymanie nóg w dobrym stanie oraz posiadają wpływ na przeciwdziałanie wytwarzania się tzw. blaszki miażdżycowej. Niezwykle popularna witamina C wzmacnia system odpornościowy oraz przyspiesza proces gojenia się ran.

Witamina E natomiast spowalnia mechanizmy starzenia się komórek, przez co ma duże znaczenie w przypadku chorób nowotworowych. Magnez oraz cynk wspomagają układ nerwowy, a także korzystnie działają na obronne funkcje organizmu.http://www.gabinetfizjopunkt.pl/ fizjoterapiaSuplementy diety dla osób starszych są dostępne w formie kapsułek lub w postaci płynnej.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,