Urodzenie dziecka to magiczny moment i początek dość długiego urlopu macierzyńskiego

Jakiś czas temu polskie kobiety wywalczyły sobie, żeby ich urlop macierzyński trwał 12 miesięcy.
Każda matka potwierdzi, że pierwszy rok dziecka jest najważniejszy.

pożyczka

Autor: Mark Hodson Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to okres, kiedy maluszek najbardziej potrzebuje jej miłości i obecności. I nie chodzi jedynie o karmienie lub przebieranie, ale o tworzenie się wyjątkowej więzi, która będzie mogła zaważyć na całym jego życiu. W chwili rozpoczęcia urlopu niejedna świeżo upieczona mama rozmyśla już wyłącznie o swoim słoneczku, ale przyjrzyjmy się temu, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie rzecz jasna składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) i zdrowotne (9%). Istotne jest to, aby zdawać sobie sprawę z tego, że na ilość pieniędzy, które otrzymamy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na urlopie wychowawczym, znaczny wpływ ma to, jak wysokie były nasze wypłaty w czasie 12 miesięcy, które poprzedzały narodziny naszego smyka. Wysokość podstawy nie może przekraczać 60% sumy tamtych wypłat, ale nie może być też niższa aniżeli 75% kwoty najmniejszego wynagrodzenia w Polsce, które oscyluje się obecnie na poziomie 2250 zł.

Niniejszy artykuł zawiera interesujące dane na prezentowany temat – jeśli masz ochotę zdobyć większą ilość wpisów, to odwiedź stronę rok osobisty, która omawia podobne zagadnienia.

Więc w najgorszym przypadku otrzymamy 1687,50 zł. Nie są to bardzo duże kwoty, ale mało która kobieta obecnie zarabia najniższą krajową. Poza tym niektórym przysługuje jeszcze ekstra 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jeżeli dodać tę sumę do wypłaty męża, to okaże się, że jesteśmy w stanie bez trudności poradzić sobie z wydatkami życia codziennego. Dzisiaj możemy również liczyć na dodatkowe pieniądze z różnych państwowych pakietów.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,