Uwolnienie zawodu księgowego – na czym polega i jakie może mieć wady i zalety dla klientów.

Przez minione lata niektóre zawody kojarzyły się z niedostępnością i elitarnością, lecz równocześnie do ich wykonywania niezbędna była ogromna wiedza, jaką czasami było trzeba zdobywać latami. W ostatnich latach coraz modniejsza zaczęła się stawać deregulacja, jaka ma za zadanie uwolnienie niedostępnych dotychczas profesji i zezwolenie ia ich wykonywanie każdego chętnego.

materiały księgowej

Autor: leyla.a
Źródło: http://www.flickr.com
Taka deregulacja obowiązuje również od niedawna przy zawodzie księgowego, wykonywanie którego przez zmianami poprzedzone być musiało zdobyciem dużej ilości wiadomości i uzyskaniem zezwoleń. Oczywiście uwolnienie zawodu księgowego, jak każda tego typu decyzja, będzie miało swoich zwolenników i przeciwników. Niektóre osoby biją na alarm, że bardzo zniszczy to rynek księgowych usług i może narazić klientów na straty, z kolei inni cieszą się z takiego stanu rzeczy, bo dzięki deregulacji ambitne, młode osoby dostaną szansę na zaistnienie w tym zawodzie.

Warto się przyglądnąć wszystkim poruszanym argumentom, zwłaszcza jeśli się będzie chciało korzystać z usług biura księgowego. Podstawowym zarzutem przeciwników wprowadzenia deregulacji jest fakt, że za sprawy księgowe zaczną się zabierać osoby średnio doświadczone, które mogą nawet nie orientować się, jak wygląda deklaracja vat czy co jest potrzebne, żeby uzyskać zwolnienia z vat . Rzeczywiście trochę racji w tym może być, ale w rzeczywistości osoby tego typu szybko zostaną zweryfikowane przez klientów. Jeśli zostanie zauważony ich mały profesjonalizm, to będą nieduże szanse na wyrobienie sobie odpowiedniej renomy.

księgowość

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Klienci zwyczajnie pójdą tam, gdzie proponowane usługi będą na wysokim poziomie, a tym kiepskim zostanie albo douczenie się, albo zmiana profesji. Kolejnym argumentem przeciwników jest zaniżanie kosztów. To bardzo się wiąże z argumentem poprzednim, oczywiście ci słabi księgowi będą oferowali niskie ceny, ale najczęściej jakość ich usług będzie adekwatna do tych cen. Rynek także i to szybko zweryfikuje, akurat przy usługach księgowych klienci na pewno będą woleli, aby wszystko zrobione było tak jak należy, jeżeli nawet będą musieli zapłacić za to nieco więcej.