Sezam łuskany – a więc, zdrówko zawarte w jednej spośród najbardziej starych przypraw na świecie

Sezam jest to dla sporej liczby z nas, w szczególności tych, którzy w obecnej chwilce są w okolicy 30 roczku życia – kojarzy sezam wraz z “sezamkami”, czyli niedużymi płatami sezamu oblanego oraz sklejonego w płaskie prostokąciki przez miód.

Dla sporej liczby z nas był to przysmak dzieciństwa, choć dla niektórych wspomniany smak był niezbyt przyjemny – jak to zazwyczaj bywa, zdanka bywają “podzielone”. Wewnątrz konkretnej momencie, sezam nadal istnieje (także w napomkniętej powyżej formie), jednak najbardziej często jest używany w kuchni ekologicznej, albowiem owe ziarno jest samym zdrowiem oraz doskonałą przyprawą…

powiększenie - zdrowie

Autor: Bernt Rostad
Źródło: http://www.flickr.com
Sezam, a w szczególności ciekawiący nas dziś sezam łuskany, to jak napomknęliśmy powyżej ziarno, o którym to pierwsze wzmianki (a konkretnie o jego uprawie) bywają napotykane w dziełach pozostałych po Babilonie, gdzie był – (laserowa korekcja wzroku – zobacz więcej) on nazywany “przyprawą bogów”. Tak naprawdę jednakże żadna osoba nie ma pojęcia, w jakim momencie się on ukazał i gdzie. Wiadomo jednak, że jest to jedna spośród najbardziej starych roślin rodzaju oleistego, która to nie posiada konserwantów oraz jest w pełni ekologicznym wytworem. Chociaż sporo osób o tej rzeczy nie wie, sezam bywa przyprawą, która to w rzeczywistości nadaje się do niemalże każdziutkiego typu potrawy, jest używany w produkcji pieczywa czy też słodyczy, a nawet i można nią przyprawiać mięso (dla przykładu dodać do panierki), czy rybę (nadaje się nawet i do surowej ryby, czyli sushi).

W zależności od tego, jak sporo chcemy zakupić, sezam łuskany kosztuje zazwyczaj około 2,50 zł za 150 gram ziarenek. Kupić go mamy możliwość bez problemiku w sieci, lub w sklepach ze zdrową żywnością.